Google Güncellemeleri

AnasayfaGoogle Güncellemeleri

Google Güncellemeleri Sayfası

Kullanıcıların en iyi sonuçlara ulaşmasını hedefleyen Google arama motoru kalitesini arttırmak amacıyla algoritma güncellemeleri yapmaktadır. Google algoritma güncellemeleri ile zaman içerisinde sürekli değişiklik görmektedir. Sayısız olarak güncellemeler yapılarak daha iyi bir çözüm sağlanması ve iyi sonuçlar alınmasına odaklanılmaktadır.

Google güncellemesi ne zaman diye merak edenler sayfamızdan takip edebilir ve uzmanlarımızdan konu hakkında detaylı bilgi alabilirler. Mekjoy ve ekibi tüm algoritma güncellemesi işlemlerini yakından takip etmektedir.

2018 Yılındaki Güncellemeleri

24 TEMMUZ 2018

Chrome Güvenlik Uyarıları (Tüm Site)

Aylar önce HTTPS-olmayan güvenli olmayan web sitelerine karşı kullanıcıları uyararak daha sonrasında güvenli olmayan işareti kullanarak bunu belirten güncellemenin etkisi hala devam etmektedir. 24 Temmuz tarihinden bu yana Chrome kullanan kullanıcıların tarayıcı güncellemesi yapmasına dayanan bu güncellemenin etkilerini uzun bir süre görmek mümküm olacaktır.

21 TEMMUZ 2018

İsimsiz Güncelleme

Web sayfası adminleri ve algoritma takipçilerinin arasında büyük farklar olmasına rağmen Google bu durumu teyit etmemiştir. En yüksek Mozcast sıcaklığı 47,7 °C olarak kayıtlara alınmıştır.

9 TEMMUZ 2018

Mobil Hız Güncellemesi

Mobil hızın web sayfalarının ilk sırada çıkmasında bir etken olduğunu savunan bu güncelleme sonrası telefonlarda yavaş açılan sayfaların Google sıralamasında geri plana düştüğü savunuldu. Fakat bu duyurunun sadece çok yavaş olarak açılan sayfalar için olduğu iddia edildi. Mobil sıralamalardabüyük bir fark görülmedi ve kanıtlanamadı.

14 HAZİRAN 2018

Video Atlıkarıncası

Arama motoru sonuç sayfalarında web sitelerinde video paylaşımları yapanların sayısında giderek artış oldu. (MozCast içinde +%60) Daha önce Google pul imgeler tercih edilerek organikimsi sonuçlar elde edilirken video atlıkarıncası güncellemesi yapılarak daha organik takip sağlanması amaçlanmıştır. Bu durum büyük etki yaratmıştır.

13 MAYIS 2018

Snippet Uzunluğunun Azaltılması

Birkaç aylık süre boyunca 300+ karakter uzunluğunda olan snippetlerin sınırı geri çekilerek 150-160 karakter aralığına alındı.

17 NİSAN 2018

İsimsiz Çekirdek Güncellemesi

Nisan ayının ilk yarısından itibaren geniş bir algoritma değişimine rastlandı. Moscast taban yapan bu geniş algoritma değişimi sonrasında Google çekirdek güncellemesi yapıldığı teyit edildi fakat herhangi bir özel isim verilmedi.

26 MART 2018

Mobil Öncelikli İndeksleme

Mobil indekslemenin ne kadar önemli olduğu bu güncelleme ile ön plana çıkmış oldu. Aylarca yapılan testlerin ardından mobil öncelikli indeksleme yapan web yöneticileri gerekli etkileri sitelerinde görmeye başladılar. Fakat ne kadar etkili olduğu konusu henüz tam olarak net değildir.

14 MART 2018

Sıfır sonuçlu SERP Testi

Yaklaşık bir hafta süren bu testin önemli farklılıklar yaratacağı düşünülüyor. Organik arama sonuçlarında hiç sonuç göstermemeye başlayan Google Tüm sonuçları göster butonu kullanmaya başlamıştır.

20 ŞUBAT 2018

İsimsiz Güncelleme

20 Şubat 2018 tarihinde arama sıralamalarında değişik çok sayıda  araçta büyük bir etkileşim yaşandığı görüldü. Fakat bu güncelleme sonrası etkileşim hızlıca normale döndü. Google herhangi bir güncelleme olmadığını belirterek teyit sağlamadı.

2017 Güncellemeleri

30 KASIM 2017

Snippet Uzunluğununun Artması

Yaklaşık iki yıl boyunca çalışmalarını sürdüren Google arama sonuçlarında uzun Mete description etiketi göstermeye başladı. Yeni Mete Description etiketi sınırı 300 karakter olarak belirlendi. Snippet uzunluğunun artmasına yönelik olan bu güncellemeyi onaylayan Google ayrıntılar hakkında tam olarak detaylı bir bilgilendirme yapmadı.

27 EKİM 2017

Featured Snippet Düşüşleri

Ekim sonuna doğru Featured Snippet düşüşleri yaşandı. Google birçok bilgi panelini ekleyerek büyük bir değşim meydana geldi. Nesneler, terimler bilgi içerikli panallere eklendi. Fakat yıl sonu bu oluşturulan panellerin birçoğu kullanılmaz hale geldi.

17 EKİM 2017

Chrome HTTPS Uyarıları

Web sayfa trafiklerini oldukça etkileyen bu güncelleme sonrası SSL sertifikası olmayan internet siteleri ziyaretçilere güvensiz olarak gösterilmeye başladı. Bu güncelleme geleneksel algoritma güncellemesi olmamasına rağmen etkisi oldukça büyük bir adımdır.

17 HAZİRAN 2017

Google İş İlanları

Google aramalarda İş ilanı listelemeye başladı. Linkedin, Monster, CareerBuilder gibi iş arama web sayfalarından verilerin çekilmesi sağlanmıştır.

17 MAYIS 2017

İsimsiz Güncelleme

17 Mayıs tarihi itibariyle büyük yükselişler dikkat çekti. Aylarca devam eden bu güncelleme MozCast ve diğer araçlar tarafından gözlemlendi.

16 NİSAN 2017

Google Sonuçlarında HTTPS Rüzgarı

Nisan ayı ortalarında organik sonuçlarda HTTPS li sayfalar daha azken yıl souna doğru güvenli HTTPS sayfaları yüzde 75’e kadar arama sonuçlarında çıkmaya başlamıştır.  

08 MART 2017

“Fred” Onaylanmamış

Agresif reklam yerleşimi hakkında olduğu düşünülen bu büyük güncelleme 8 Mart 2017’de devreye girmiş adına ‘da Fred adını Gary Ilyess vermiştir. Güncelle adı oldukça etkili olsada daha sonra yapılan duyuru ile bu güncellemenin resmi onaylı olmadığı belirtildi.

 

01 ŞUBAT 2017

İsimsiz Ana Güncelleme

6 günlük süre içerisinde yoğun bir algoritma güncellemesi dönemi yaşandı. Tam olarak ayrıntılara yer verilmese de en az 2 güncelleme olduğu kanıtlara göre belirlenmiştir. 1 Şubattan 6 Şubata kadar sürmüştür. Tek bir algoritma güncellemesi olduğu düşünülmemektedir.

10 OCAK 2017

Uygunsuz Araya Giren İçerik Cezaları

Google, mobil kullanıcıların zarar görmesine sebep olan ve wep sayfalarında yer alan pop up ve agresif içerikleri cezalandırmak için bir karar aldı. Bu güncellemenin uygulanacağı 5 ay öncesinden duyuruldu. MozCast 10-11 Ocal tarifleri arasında yüksek sıcaklık göstermesine rağmen bu tarz web sitelerde büyük bir etkilenme söz konusu olmadı.

2016 Güncellemeleri

14 ARALIK 2016

İsimsiz Ana Güncelleme

Mozcast 109 F pek sık olarak görülmeyen bir ölçüm olmasına rağmen Google bu güncellemeyi doğrulamadı. Site yöneticileri bu konu hakkında fikirlerini bildirdiler. Büyük dalgalanmalar meydana geldiğini iddia ettiler.

10 KASIM 2016

İsimsiz Ana Güncelleme

MozCast 106 dereceyi gösterdi. 10 Kasım ile 18 Kasım tarihleri arasında büyük farklılıklar gözlemlendi. İki farklı güncelleme olduğu öne sürüldü. Fakat her iki güncelleme de Google tarafından teyit edilmedi. Fakat birçok web yöneticisi kötü günler yaşadıklarını raporladılar.

06 EKIM 2016

Penguen 4.0 (2. Aşama)

Etkileri yaklaşık 2 hafta süren bu güncelleme Penguen 4,0’ın ikinci safhası olarak bildirilmiştir. Yeni bir güncelleme olup olmadığı konusunda kesin bir bilgilendirme yapılmamıştır.

27 EYLÜL 2016

Penguen 4.0 (1. Aşama)

Kötü link bağlantılarının incelenmesini öne süren bu güncelleme sonrası sitelerin hemen cezalandırılmasının önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Birkaç gün süren bu güncelleme tarihi tam olarak belirtilmemiştir.

23 EYLÜL 2016

Penguen 4.0 (Real-time)

Uzun zamandır beklenen Penguen güncellemesi ilan edildi. Etkileri ilk zamanlarda az görüldü. Hiç Penguen iyileşme durumu olmadığı belirtildi. Güncelleme 23 Eylül 2016 tarihinde eş zamanlı olarak doğrulandı.

13 EYLÜL 2016

Image/Universal Drop

Yapılan bu güncellemenin büyük bir değişimin parçası olduğu iddia edilmiştir. Görsel arama sonuçlarında yarı yarıya bir düşme söz konusu olmuştur. Organik sonuçlarda sıralama değişiklikleri yaşandığı belirtilmiştir. Bu değişimlerin daha büyük bir güncellemenin parçası olduğu söylenmektedir.

09 OCAK 2016

Possum

Organik arama sonuçları üzerinde oldukça etkili olduğu söylenilen bu değişim Google tarafından doğrulanmamıştır. MozCast ve Seo toplulukları sıralamalarda ciddi büyük değişimler olduğunu belirtmişlerdir.

12 MAYIS 2016

Mobil Dostu 2

“Mobil dostu” güncellemesinin yayınlanmasından yaklaşık 1 sene sonra aramalardan mobil dostu sitelerin faydalanması için sıralama sinyal kuvvetlendirilmesi güncellemesi duyuruldu. Çoğunlukta olan mobil dostu siteler nedeniyle etkisi pek fazla görülmedi.

23 ŞUBAT 2016

AdWords Sallantısı

Google AdWords’te etkili güncellemeler oluşturdu; sağ sütun reklam alanını ortadan kaldırarak bir yenilik gerçekleştirdi. Arama sonuçlarındaki en üst 4 alan, reklam alanı olarak belirtildi. Bu durum ödemeli aramalar için yapılan bir güncelleme olsa da organik sonuçlarda ve rekabetçi anahtar kelimeler konusunda baya etkili oldu.

08 OCAK 2016

Adlandırılmamış Güncelleme

8 Ocak 2016 tarihinde MozCast’ın takip araçları etkili güncellemeler olduğunu belirtti. Google tarafından Core Algoritma güncellemesi olarak teyit edildi. Fakat Penguen güncellemelerinden biri olmadığına dair açıklama yapılmasına rağmen ayrıntılar hakkında bilgi verilmedi.

2015 Güncellemeleri

26 EKIM 2015

RankBrain*

Yapay zekanın Google algoritmalarının alt yapı taşını oluşturduğunu belirten Google sıralama konusunda en etkili sıralama yöntemleri arasında ön plana çıktığını belirtti. 26 Ekim 2015’te duyurulmasına rağmen yayınlanmasına 2015 yılı bahar aylarında başlanmıştır.

17 TEMMUZ 2015

Panda 4.2 (#28)

Panda verilerinin yenilenmesi üzerine oluşturulan Panda 4,2 güncellemesinin etkisinin görülmesi uzun süre alabilmektedir.

03 MAYIS 2015

Kalite Güncellemesi

Yapılan ölçekli sıralama güncellemelerinden sonra kalite sinyalleri üzerinde etki yaratacak olan Çekirdek Algoritma değişikliği duyuruldu. Geniş bir etkisi olduğu kabul edilen bu güncelleme üzerine sinyallere yönelik Google herhangi bir bilgilendirme paylaşımı yapmadı.

22 NISAN 2015

“Mobilegeddon” Mobil Güncellemesi

Mobil dostu siteler için arama sıralarında farklılık olabileceğini öne süren bu güncelleme Google tarafından önceden duyurulmuştur. Etkileri umulduğundan az olmasına rağmen Algoritma güncellemesinin oluşturduğu farklılıklar 22 Nisan’da tavan yapmıştır.

2014 Güncellemeleri

22 ARALIK 2014

Pigeon Genişlemesi (İngiltere, Kanada, Avustralya)

Google Pigeon bu orjinal güncelleme ile yerel algoritmaasını İngiltere, Avusturalya ve Kanada’ya kadar genişletti. 19 Aralık’ta duyuru yapıldığı söylenmesine rağmen 22 Aralık tarihinde güncelleme Google tafından teyit edildi.

10 ARALIK 2014

Penguen Everflux

Penguen 3,0 ve 3,1 güncellemelerinden sonra yapılan değişiklikler ile başladığı belirilmesine rağmen tam olarak tarihi net değildir.

21 EKIM 2014

Pirate 2.0

Arama sıralamalarında düşüşlere neden olan bu güncelleme dijital medya ve yazılım korsanlığının önüne geçmek amacıyla yayınlandı.

17 EKIM 2014

Penguen 3.0

Google Penguen 2,1 güncellemesinden yaklaşık 1 sene sonra Penguen 3,0 güncellemesini duyurdu. Oldukça etkili olacağı düşünülen bu güncellemenin etkileri beklenenden daha az oldu. Haftalara yayıldığı iddia edilen bu güncellemenin yeni bir Penguen algoritması olmadığı belirtildi.

EKIM 2014

“In The News” Kutucuğu

Google News kutucuğu arama motoru sıralamarında görünüm olarak değişti. Bu güncelleme ile haber linklerini daha geniş potansiyele sahip web sayfalarına yayıldığını belirtti. Ani yükselişler yaşandı. Yeni açılan web sayfalarında da trafik değişimleri olduğu belirtildi.

23 EYLÜL 2014

Panda 4.1 (#27)

Google algoritmik bileşen içeriyor olması nedeniyle büyük önem taşıyan Panda4,1 güncellemesi arama motoru sorgulamalarında etki oluşturdu. Yayın tarihi tam olarak duyurulmamasının sebebi yavaş yayınlanmasıdır.

28 AĞUSTOS 2014

Authorship Removed

Authorship mark-up’ın kaldırılmasına yönelik değişikliktir. Duyurunun ertesi günü arama motorlarından authorship tamamen kaldırılmıştır.

06 AĞUSTOS 2014

HTTPS/SSL Güncellemesi

SSL sertifikası olan sitelere Google ayrıcalık tanıyacağını bildirmiştir.

24 TEMMUZ 2014

Pigeon

Seo dünyasında büyük bir etki yaratacak bir güncelleme paylaşan Google bu algoritma değişiminin yerel ve ana algoritma bağlarını kuvvetlendirdiğini bildirdi. Sonuçlarda oldukça etkili oldu. Konum ikonunun kullanım şekli tekrar düzenlendi.

28 HAZIRAN 2014

Authorship Photo Drop

Google’ın authorship fotoğraflarını Serp Sonuçlarından çıkaracağını bildirdi. Güncelleme 28 Haziran’da tamamlandı..

12 HAZIRAN 2014

Payday Loan 3.0

Payday Loan 2.0 anti-spam güncellemesinden yaklaşık 1 ay sonra yeni bir güncelleme yayınlandı. Büyük bir değişiklik hedeflenen güncelleme ile Payday Loan 2,0 da belirli siteleri hedef alan güncellemenin 3,0 sparm sorgulamalarını ön plana aldığını ortaya çıkardı.

19 MAYIS 2014

Panda 4.0 (#26)

Google data değişimi ve algoritma güncellemesini kapsayan etkili bir Panda güncellemesi paylaşıldı. İngilizce sorgulamaların oranını %7,5 etkileyen günceleme tarihinin 20 Mayıs’tan daha erken olduğu söylendi.

16 MAYIS 2014

Payday Loan 2.0

Sparmlı sorgulamalar hakkında düzenlenen bu güncelleme sonrasında arka arkaya güncellemelerin yapılmış olması çıkış tarihinin netleşmesini daha zor hale getirmiştir.

06 ŞUBAT 2014

Page Layout #3

Web sitesi tasarımlarına göre algoritmada değişiklikler yapan Google yapılan bu güncelleme ile sayfa üst kısımlarında çok sayıda reklam bulunan web sitelerini cezalandırmaya başladı.

2013 Güncellemeleri

11 HAZIRAN 2013

“Payday Loan” Güncellemesi

Payday Loan, spam içerikli web sayfalarını hedefleyen güncelleme olarak göze çarpmaktadır. 11 Haziran’da teyit edilmiştir. Hayatımıza 1-2 ay içerisinde etki edeceği söylenmiştir.

19 ARALIK 2013

Authorship Shake-up

Daha önceleri tercih edilen authorhip mark ap yapılan güncelleme ile sonuçlardan kaldırılmaya başladı. %15 oranda sonuçlardan kaldırıldı.

19 TEMMUZ 2013

Knowledge Graph Genişlemesi

MozCast datalarında yer alan bilgiye göre KG gösterimleri yüzde %50.4 civarında artış gösterdi.

18 TEMMUZ 2013

Panda İyileştirmesi

Eski panda sistemini yumuşatmak amacıyla yayınlanan bu güncellemenin yeni bir güncelleme mi yoksa bir düzenleme mi olduğu belirsizdir.

09 MAYIS 2011

Panda 2.1 (#3)

Etkileri oldukça az olan bu güncelleme Paanda 3.0 olarak isimlendirildi. Değişim hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirme yapılmadı.

11 NISAN 2011

Panda 2.0 (#2)

İngilizce sorgulamalarda yer alan bu yayınlama. Chrome tarayıcısı ve arama motorları nedeniyle engellenen web sayfa ziyaretçilerinin dataları gibi farklı başlıklar eklemesi yapıldı.

30 MART 2011

+1 Butonu

Sosyal medya sitelerinde meydana gelen rekabetin artması üzerine Google’da +1 butonunu kullanmaya başladı. Arama sonuçlarında etkili olan bu buton web site içeriklerinde etkili oldu.

23 ŞUBAT 2011

Panda/Farmer

İçerikleri kalitesiz olan ve düzenli güncellenmeyen yetersiz web sayfalarını hedef alan bu güncelleme Avrupa dünyasında büyük sarsıntıya sebep oldu.

28 OCAK 2011

Nitelik Güncellemesi

Google içerik kalitesine önemi arttırarak içeriklerin daha iyi olması için nitelik güncellemesi yayınladı. Arama sorgulamalarında bu güncelleme sonrası büyük etkiler görülmedi.

OCAK 2011

Overstock.com Cezası

Zararlı Seo çalışmaları yüzünden filtreye takılan ve cezalandırılan internet sayfaları nedeniyle bu değişiklik meydana gelmiştir. Panda güncellemesinin de habercisi sayılmıştır.

2010 Güncellemeleri

ARALIK 2010

Olumsuz Eleştiriler

Sıralamada yükselebilmek için aynı taktikleri kullanan E ticaret siteleri sahiplerine yönelik bu algoritma bildirildi.

ARALIK 2010

Sosyal Sinyaller

Google arama motorlarında sıralama kararı verilirken sosyal medya verilerinin de önemli olduğuna dair sinyaller verildi. Matt Cutts bu durumun yeni ve etkili bir gelişme olduğunu duyurdu.

KASIM 2010

Instant Önizleme

Google arama motoru sonuç sayfalarında kullanıcıların hızlıca ön izleme yapabilmelerine imkan tanımak amacıyla büyüteç ikonu kullanılmaya başladı. Web sayfalarının tasarımı ve içerik kalitesine yönelik sinyaller veren bu ikon oldukça etkili oldu.

EYLÜL 2010

Google Instant

Google önerilerinin gelişitirilmeye başlamasıyla birlikte piyasaya çıkan Google Instant ile arama sorgulaması yapılırken arama sonuçları gösterilmekteydi. Bu durum Dünyadaki Seo meraklılarını telaşa düşürdü Fakat oluşacak etkinin az olduğunu daha sonra anladılar.

AĞUSTOS 2010

Marka Güncellemesi

Daha önceleri sınırlı listeme ile Google alan adı görüntülerimerine izin verilirken bu güncelleme sonrası aynı alan adının daha fazla sayıda gözükmesine izin verildi.

HAZIRAN 2010

Caffeine (Ortaya Çıkış)

Yapılan birkaç aylık testler sonrasında Caffeine alt yapısı meydana getirildi. Bu güncelleme ile Google Ham hızı artmasının yanında crawl ve indeksleme de daha iyi bir şekilde entegre edilmiş oldu.

MAYIS 2010

May Day

Ağ trafiklerinde belirgin düşüşler olduğunun farkına varan ağ yöneticileri bu güncellemenin oldukça etkili olduğunu savundular. Matt Cutts büyük ölçekli bir güncelleme olduğunu doğruladı. Ağ trafiğini etkileyen büyük bir algoritma değişikliği olduğunu teyit etti. Panda güncellemesi kadar etkili oldu. Web sayfalarında yetersiz kötü içerik barındıranlar büyük bir darbe yaşamış oldular.

NISAN 2010

Google Places

Google Haritaların bir parçası haline gelen Place güncellemesi Eylül 2009 yıllarında ortaya sürüldü. Resmi olarak piyasaya sürülmesi aynı zamanda yerel işletme merkezinde markalaşmaya da sebep oldu. Daha sonra yeni yerel reklam verme opsiyonu da place özelliğine eklendi.

2009 Güncellemeleri

ARALIK 2009

Gerçek-Zamanlı Arama

Sosyal medya kaynakları giderek artmaya devam etmiştir. Serp’lere yeni indekslenmiş içerik, eklenmesine kararlaştırılmıştır. Google News ve Twitter indeksleri ile kaynaklar genişletilmiştir.

AĞUSTOS 2009

Caffeine (Ön-izleme)

Çıkışı aylarca süren bu güncelleme sayesinde Google crawl etmeyi hızlandırdı. İndeksi genişletme ve indekslemeyi entegre etme işlemini tamamen gerçek zamanlı olarak değiştirmeye yönelik alt yapı değişiklikleri yapıldı. 2010’un ilk aylarından itibaren Amerika’da etkileri görülmeye başladı. Yıl sonuna kadar devam etti.

ŞUBAT 2009

Vince

Özellikle büyük markaların faydalanacağı düşünülen bir güncelleme raporu hazırlandı. Matt Cutts Vince’i için ufak bir değişiklik olarak görsede diğerleri bu güncellemenin derin ve büyük bir yaptırım olduğunu savundular.

ŞUBAT 2009

Rel-Canonical Tag

Google, Microsoft ve Yahoo web “Canonical tag” etiketini desteklediklerini belirttiler. Kullanıcılar bu etiket etkisi ile hiçbir etki olmadan aramalarda arama botlarına canonical sinyali göndermesini sağladılar.

2008 Güncellemeleri

AĞUSTOS 2008

Google Öneri (Google Suggest)

Google öneri bölümü tanıtıldı. Ana sayfa ve logosunda değişiklik yapan Google öneri bölümü ile ziyaretçilerin arama yapmalarını kolaylaştırdı. Aramanın alt kısmında yer alan yönlü bölümler belirli bir süre sonra Google Instant’ı güçlendirdi.

NISAN 2008

Dewey

2008 yılı Nisan ayında ayrıntıları tam olarak bilinmeyen kapsamı oldukça geniş olduğu iddia edilen bir karışıklık yaşandı. Google Book uygulamasının ön plana çıkması konusunda bazı şüpheler olmasına rağmen yeterli kanıt olmadığı için tam olarak kanıtlanamadı.

2007 Güncellemeleri

HAZIRAN 2007

Buffy

Matt Cutts bu güncellemenin toplu olarak küçük değişiklikler bütünü olduğunu belirtti. Google’dan ayrılan Vanessa Fox onuruna güncellemeye Buffy adı verildi. GTam olarak kimse ne değişikliği yapıldığını kavrayamadığı gibi, Matt Cutts’da Buffy’in toplu olarak küçük değişiklikleri barındırdığını söyledi.

MAYIS 2007

Evrensel Araştırma

Google reskiden 10’lu listeleme şeklinde görünen geleneksel arama sonuçlarında format değişikliği yaptı. Video, resim, haber ve genel bilgiler arama sonuçlarına entegre edildi.

2006 Güncellemeleri

ARALIK 2006

Yanlış Alarm

Arka arkaya gelen değişiklik ve güncellemeler üzerine 2006 Aralık ayınca güncelleme olması bekleniyordu. Fakat herhangi bir farklılık söz konusu olmadı.

KASIM 2006

Bütünleyici Güncelleme

2006 Kasım ayında öne sürülen güncelleme ile ana indeks sayısı ve filtrelenen sayfaların işlenmesi konusunda farklılıklar yapıldığı iddia edilmiştir. Fakat yıl sonuna doğru bütünleyici bu güncellemenin bir ceza olmadığı söylenmiştir.

2005 Güncellemeleri

ARALIK 2005

Big Daddy

Kısa bir sürede tamamlanan teknik alt yapı güncellemesi olan Bid Daddy güncellemesi 2006 Mart ayında sonlandı. Teknik konularda ve Google Canonical konusunda yönlendirmeleri konusunda ele alış şeklinde farklılıklar meydana geldi.  

 

 

EKIM 2005

Google Yerel/Haritalar

Google harita verileri LBC ile bütünleştirilerek Seo konusunda büyük farklılıklara sebep olacak bir adım atılmıştır. İşletmelerin firma bilgilerini güncellemeleri konusunda teşvik sağlanmıştır. Lansman 2005 yılının mart ayından yapılmıştır.

EKIM 2005

Jagger

2005 yılı Eylül ayından Kasım ayına kadar 3 safhada etkileri görülen Jagger güncellemesinde etkilerin en büyüğü Ekim ayında görülmüştür. Link değişimi ile eklenen bağlantılar ve düşük kalitedeki paralı linkler etkili olmuştur.

EYLÜL 2005

Gilligan

Yanlış güncelleme olarak bilinen Gilligan ağ yöneticilerinin Google’da farklılıklar meydana geldiğini söylemesini üzerine ortaya çıkmıştır. Fakat Google böyle bir güncellemenin olmadığını bildirmiştir.  Matt Cutts Pr araç çubuğundaki ve bazı metrik değerlerinin 3 ayda bir güncellendiğini Google indekslerinin ise günlük olarak güncellendiğini belirtmiştir.

HAZIRAN 2005

XML Site haritaları

Seo danışmanları crawl etme ve indekleme konularında doğrudan etki sahibi oldular. Eskiden geleneksel olarak kullanılan HTML site haritaları yerine XML site haritaları yüklenilerek kullanılmaya başlandı. SEO uzmanları crawl etme ve indeksleme üzerine direkt etki sahibi oldular.

HAZIRAN 2005

Kişiselleştirilmiş Arama

Eski dönemlerde kullanıcıların direkt arama tarihçesine bağlanan kişiselleştirilmiş arama bu özelleştirme sonrasında sonuçlar otomatik olarak ayarlanmaya başlanmıştır. Profil ve ayar gerektiren eski kişiselleştirilmiş arama denemelerinden farklıdır. İlk zamanlar etkileri fazla görülmemesine rağmen Google kişiselleştirilmiş arama tarihçesini farklı birçok uygulama için kullanmaya başladı.

MAYIS 2005

Bourbon

Arama kalitesinde 3,5 değişikliğin olacağına yönelik haberler duyuruldu. Fakat hiç kimse 0,5 değerindeki meydana gelen farklılığın ne olduğundan emin olamadı, buna rağmen dünya ağ yöneticileri kullanıcıları Bourbon güncellemesinin, çift içeriğe ve canonical yer almayan linklere karşı fikirlerin değiştiğini savundular.

 

 

ŞUBAT 2005

Allegra

Ağ yöneticileri sıralama değişikliklerini farkına vardılar fkaat Allegra güncellemesinin ayrıntıları kesin olarak bellirgin değildi. Kullanıcıların birçoğu bu gündellemenin sandbox eleme sistemi üzerinde etkili olduğunu iddida ediyorlardı. Güvenli olmayan bazı linklerin Google tarafından cezalandırıldığı söylenilmeye başlamıştı.

OCAK 2005

Nofollow

Doğrulanmamış bağlantıların ortadan temizlenmesine aracı olan nofollow özelliğini tanıtan Google Nofollow ile bağlantı kalitesinin kontrol edilmesine imkan sağladı. Ayrıca Google, Microsoft ve Yahoo sparmların önüne geçilmesi amaçlandı. Blog yorumları ve bağlantı linkleri de bu sparmlı bağlantıları kapsamaktadır. Algoritma güncellemeleri arasında yer almamasına rağmen yapılan bu değişikliğin etkileri aşama aşama önemli bir yer teşkil etmiştir.

2004 Güncellemeleri

AĞUSTOS 2004

Google: İlk halka arzı (İHA)

Google tarihinde önemi büyük olan olaylar arasında yer almaktadır. Algoritma güncellemesi değildir. Google 19 M hissesini satmasıyla sermayesini 1,67 miltar dolar arttırmıştır. 2005 yılında piyasa değeri artan Google hisse fiyatları da daha fazla değerlenmiştir.

ŞUBAT 2004

Brandy

Büyük indeks gelişmesinin de içinde olduğu büyük değişiklere yer veren Google Brandy güncellemesi ile metin, link ve komşu link bağlantılarına önem vererek ilgiyi bu konular üzerinde topladı. Latent Semantic İndekslemesi anahtar kelime analizini daha ileri seviyeye taşılarak Google’ın eş anlamlı sözcükleri anlama kapasitesi geliştirildi.

OCAK 2004

Austin

Austin güncellemesi Florida güncellemesinin tamamlayamadığı eksik yönleri tamamlamış oldu. Gizli metin Meta etkiket doldurulması gibi Google’ı yanıltmaya yönelik sayfa taktiklerine karşı önlemler alınmış oldu. Bazı kullanıcılar Hillop algoritmasının uygulanmaya başladığını ve sayfa uygunluğunun öneminin arttığına yönelik yorumlar yaptı.

2003 Güncellemeleri

KASIM 2003

Florida

Seo endüstrisinde meydana getirilen diğer tüm güncellemelerin öncüsü olan bir güncellemedir. Web sayfa sıralamalarının değişmesi sonrasında sıralaması geri plana düşen birçok site sahibi bu duruma sinirlendi. Florida güncellemesi sonucunda bu durum daha da farklı bir hale geldi. Değeri düşük olan Seo taktiklerinden biri olan anahtar kelime sıkıştırma bu güncelleme sonrasında tamamen ortadan kalkmaya başlamıştı.

 

EYLÜL 2003

Bütünleyici Dizin

Daha fazla dökümanın indekslenebilmesini sağlayabilmek amacıyla Google Supplemental index ile bazı sonuçların bölünmesini sağladı. Daha sonrasında indekslerin tekrardan entegresi sağlanana kadar bütünleyici olabilmesi teknikleri uzun zaman boyunca en fazla tartışılan Seo konularından biri oldu.

TEMMUZ 2003

Fritz

Google Dance güncellemesinin bitmesine sebep olan aylık Fritz güncellemesidir. Aylık olarak raporlanan indeksler günlük olarak değiştirilmeye başlamıştır.

HAZIRAN 2003

Esmeralda

Arka arkaya gelen olağan Google güncellemelerinin sonuncusu olan Esmeralda ile büyük alt yapı değişiklikleri yapılması planlanmıştır. Ever flux Google dance ile yer değiştirilmiştir.

MAYIS 2003

Dominic

Dominic’in gerçek yapısınin belirgin olmaması sebebiyle Google botları internet sayfalarındaki hızlı yükselişleri kayıt altına aldı. Freshbot ve Deepcrawler raporları sonrasında baclink sayılması ve rapor edilmesi konusunlarda mayıs ayında birçok değişiklikler meydana geldiği belliydi.

NISAN 2003

Cassandra

Google temel kaliteli bağlantılar konularında büyük bir tedbir almaya başladı. Bu süreçte ortak alan isimlerinde çok sayıda bağlantıların kullanılmasına izin verildi. Cassandra oluşturulan gizli yazı ve bağlantılara karşı oldukça titizdi.

ŞUBAT 2003

Boston

Google’ın isimlendirilmiş ve  SES Boston’da ilk ilan edilen güncellemesi olan Bostonetkisi ile uzun süre devam edecek büyük bir güncelleme yapılması amaçlanmıştı. Bu nedenle yapılan ilk güncellemelerde büyük indeks yenileme ve algoritma değiştirme konuları gündemdeydi. Sürekli güncellemelerin artmasıyla birlikte aylık güncelleme yapılması fikri de ortadan kalkmış oldu.

2002 Güncellemeleri

EYLÜL 2002

İlk Belgelenmiş Güncelleme

İlk olarak ad verilen güncellemelerden biri olan Boston güncellemesinin yapılmasından önce 2002 yıllarında büyük bir karışıklık durumu söz konusu idi. Google dance ve Pagerank güncellemeleri dikkate alındığında etkisinin daha fazla olduğu belirlenen güncellemenin ayrıntıları belirsizdir.

2000 Güncellemeleri

ARALIK 2000

Google Toolbar (Araç Çubuğu)

Uzun yıllar zarfında ortaya çıkan Seo argümanlarının korunması için Google Toolbar Pagerank’i ortaya sundu. Kendi tarayıcı araç çubuğu web masterlar tafafından kullanılmaya başlandı. Bu durumla birlikte Google Dance başladı.


Top