SEO Analizi, mevcut bir URL’da hizmet sunan bir web sisteminin, belirli kriterlere uygunluk gösterip göstermediğinin analizi sonucunda yapılan bir analiz tipidir.

Bu analiz sonucunda web sitenizin SEO kriterleri açısından uygunluğuna sistem tarafından bir puan verilir.

Bu kriterlerden bazıları aşağıdaki gibidir.

  1. Başlık Uzunluğu:

Google tarafından 70 karakterden fazlasının önemsenmediği bir kriter olan başlık uzunluğu aramalarda kolay sıralama almak için 70 karakterden fazla olmamalıdır.

  1. Anahtar kelime uzunluğu:

Meta Keywords olarak bilinen meta anahtar kelimelerin 260 karakterden fazla olması sitenin Google tarafından spam olarak nitelendirilmesine sebep olabilmektedir.

  1. Açıklama Metni Uzunluğu

Sitelerde bulunan meta-description olarak bilinen açıklama metni 160 karakteri aşmamalıdır.

  1. Toplam Resim Sayısı

Site içeriğinde site hızını yavaşlatıcı oranda kaynak kod – resim kullanılmalıdır.

  1. Heading Etiketleri

Başlıklandırmalar dikkatlice yapılmalıdır.

etiketi en fazla 1 kez, diğer başlıklandırmalar sırası ile 2,3 ve 4 Kez kullanılmalıdır.

 

  1. Dahili Link Sayısı

Siteden dışarıya link çıkışlarında en fazla 20 adet dofollow kullanılmalı, geri kalan link çıkışları için nofollow kullanılmalıdır.

  1. Sitedeki sorgu sayısı

Sitede çalıştırılan sorgular en fazla yirmi olmalıdır. Sorgu sayısının yüksekliği sistemin yavaşlamasına neden olur.

  1. Gzip Sıkıştırması

Gzip sıkıştırması, HTML dosyalarının sıkıştırılmasına dayanan bir yöntemdir. Arama motorlarının botlarının, siteyi ziyaretlerinde açılma süresini doğrudan etkileyen bu kriter, sıralamaya etkide bulunmaktadır.

Yukarıdaki kriterler gibi yirmiden fazla kritere göre değerlendirme yapılarak puanlama işlemi tamamlanır. Mekjoy SEO Araçları arasında bulunan SEO Analiz aracı ile tüm web sitelerinizin analizini yaparak, başlıca arama motoru optimizasyonu kriter değerlendirmelerini yapabilirsiniz.

 Google tarafından başlıca SEO kriterlerinin önemsenerek sıralamaya katkıda bulunulduğunun açıklanmasına binaen, pek çok kıstas üzerinden sisteminizin SEO analizini yapabileceğiniz SEO analizi aracı ile web sitelerinizin SEO Analizini yapabilir ve profesyonel destek talebinde bulunabilirsiniz.

Sayfayı kaydırın