İlk Sayfa Seo Danışmanlığı

İlk sayfa SEO danışmanlığı, bir web sisteminin talebe paralel olarak Google, Yahoo, Yandex, Bing ve benzeri tüm arama motorlarında1 belirtilen anahtar kelimelerde ilk sayfada sıralama alması için yapılan arama motoru optimizasyonu etkinlikleri ve çalışmalarının tamamıdır.

 

Bu çalışmalara aşağıdaki unsurlar dahil edilebilmektedir.

  • Tanıtım yazıları,
  • Backlink çalışmaları
  • Linkwheel çalışmaları
  • Teknik raporlamalar
  • Google hizmetlerine kayıt (News, feeder gibi…)
  • Youtube çalışmaları

 

Bu unsurlar arttırılabilir olmakla beraber SEO çalışmalarında kullanılan başlıca örnek unsurlardır. SEO çalışmalarının maliyet raporlarına yansıması genel olarak tüzel kişilerin muhatap olduğunu gördüğümüz alandır.

Maliyet raporlarında SEO, reklam maliyetlerini azaltır, noktasal hedefleme adını verdiğimiz hedefleme tekniği ile sitenizin sadece trafik değil, potansiyel müşteriler tarafından ziyaretçi kazanmasını sağlar.

Örnek olarak ilk sayfa SEO çalışmalarının şirketler için etkisini, Adwords gibi bir reklam çalışması ile kıyaslayarak, neden bireylerin ya da tüzel kişilerin ilk sayfa SEO çalışması yaptırması gerektirdiğine dair izlenim edinebilirsiniz.

  • Adwords nedir? SEO nedir?

Adwords, Google’a tık başına ödeme yaptığınız bir reklam aracıdır. Vereceğiniz bilgiler doğrultusunda hedefleme yaparak Google’da potansiyel müşterilerinizin aramalarında Google tarafından öne çıkarılarak tıklama ya da kazanç elde etmenizi sağlamaya yönelik çalışmalardır.

SEO ise daha kalıcı ve daha organik sonuçlarla, sürekli bir ödemeye ihtiyaç duymaksızın, tık sınırı olmadan doğrudan kullanıcıya yönelik yapılan çalışmalardır.

Adwords ve SEO çalışmaları için bin TL’lik bir bütçesi olan müşterilerimizden birinin açıkça deneyimini sizlere aktaralım.

Müşterimiz, bin TL’lik bir adwords reklamı veriyor. Bu reklamdan kazancı aşağıdaki şekilde hesaplanmıştır.

Bin TL’lik Adwords reklam bütçesine, 0,1 TL’lik tık başı ücretlendirme koyarak 10.000 trafik – hit alan müşterimizin dönüşüm oranı %3 olarak toplamda otuz altı bin Türk Lirası kazanç elde ediyor.

Müşterimiz net olarak otuz beş bin Türk Lirası kazanmış bulunuyor. Ancak reklam bütçesi tükendiği için trafiği eski haline geri dönüyor.

Aynı müşterimiz bir süre sonra SEO çalışması yaptırmaya karar veriyor. Mekjoy SEO ayrıcalıkları ile belirttiği kelimelerde SEO çalışması ile ilk sayfa ve ilk sıraya yerleşiyor.

Müşterimizin belirttiği kelimelerin aranma hacmi ise aylık 34894 olarak tarafımızca analiz ediliyor.

İlk sayfa ve sırada olduğu için aylık olarak aldığı hit kat be kat artarak kazancına doğrudan olumlu etki tarafımızca yaratılıyor.  Müşterimizin Adwords reklamından elde ettiği net kar üç bin Türk Lirası konumunda iken SEO çalışmasında ilk sırada olduğu için, %38,5’luk bir dönüşüm oranı ile 12 TL’lik ürününü  57918 Türk Lirası kazanarak satmaya devam ediyor. Adwords’teki kazancından çok daha fazla kazanan müşterimiz, şu anda Adwords kullanmıyor ve Mekjoy SEO ayrıcalıklarından faydalanıyor.

 

Sayfayı kaydırın