Turkcell Blog Ara Turkcell

Trustrank Kavramı

Apple Beats'i neden satın alıyor?

Mekjoy SEO Ekibi, bu makalede Trustrank kavramını inceleyerek kullanıcılara bu kavrama dair bilgi edinmeleri için bilgi sunmaktadır.

Trustrank kavramı, kelime tabanlı olarak İngilizce’deki Trust ve rank kelimelerinden oluşan, güvenilirlik puanıdır. Güvenilirlik puanı; SPAM sitelere, çöp sitelere karşı mücadele için kullanılan bir kavramdır.

Bu piyasada kalıcı olamayan, açıldığı gibi kapanan sitelerin ya da hiçbir emek gösterilmeksizin tamamen botlarla çalışan sitelerin ayıklanmasına yönelik alınan bir önlem olarak düşünebileceğimiz Trustrank, bir sitenin kalite puanlama sistemine sokularak ortaya çıkan sayısal değerin bir ölçüt olarak belirlenmesidir.

Arama Motoru Optimizasyonu işlemlerinin asla göz ardı edilemeyen parçalarından Pagerank algoritması gibi pek çok algoritmaya olumlu ya da olumsuz etki sağlayan Trustrank, geliştirilebilir ve düzenlenebilir bir puandır.

Trustrank yükseltmek için aşağıdaki listeyi uygulamaya koyabilirsiniz.

  • Link Wheel olarak adlandırılan teknik ile yapay olarak yapılan, doğal olmayan linkleme ağlarını engellemek için Trustrank, şu şekilde çalışır:

Mekjoy.com’dan Mekjoy.net’e bir link çıkışı sağladığımızda, Trustrank normalde Mekjoy.com’dan çıkış yapılan linklerin değerini 5 kabul ediyorsa, Mekjoy.net’e çıkış yapılan linklerin puanını 4 olarak kabul edecektir. Mekjoy.net üzerinden, Mekjoy.org’a bir link çıkışı yaptığımda ise puan 3’e düşecek ve ne kadar sentetik bir linkleme ağı kurarsam kurayım, trustrank bu linklerin değer kazanmasını engelleyecektir.

  • Bir domain – alan adının kayıt tarihi ve süresi trustrank’in geliştirilmesi için önem arz eder.
  • Özgünlük ve kalite trustrank’in geliştirilebilmesi için kaçınılmaz iki kaidedir.
  • Sitemizin içeriği ile alakalı sitelerden link alımı yapıldığında, tanıtım yazılarımız aynı kategorideki sitelerden alındığında, trustrank artış gösterecektir.

Etiketler : trustrank, pagerank,