Turkcell Blog Ara Turkcell

SEO ’da Doğru Bilinen Yanlışlar

Apple Beats'i neden satın alıyor?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ile ilgili olarak toplumumuzda hâlihazırda bilgi eksikliği mevcuttur. Bu sebepten ötürü Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) konusunda doğru bilinen yanlışlar ortaya çıkmıştır. Kelime rekabeti ile aranma hacminin karıştırılmasından tutun da, alan adı kayıt tarihinin önemli olduğuna varana kadar pek çok yanlışımız vardır.

SEO hakkında doğru bilinen yanlışları sizin için bu makalemizde ele alacağız.

Sizler için hazırladığımız SEO Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar aşağıdaki şekildedir;

1-SEO Çok Basit, Ucuz. SEO Firmaları Çok Yüksek Fiyatlara Çalışıyor!

Kesinlikle yanlıştır. Aylık $100’a ya da $50’a SEO yaptığını iddia eden firmaların ilk Google dalgalanmasında açıkta kaldığı, ne yapacağını bilemediği örnekler fazlası ile mevcuttur.

SEO çok basit değildir, dolayısı ile ucuz da değildir. SEO ’da fiyat belirlenirken sistemin yaşından, ceza alıp almadığından tutun da mevcut sıralaması dâhil pek çok unsur SEO fiyatlarına etki eder.

2-Aranma Hacmi ve Kelime Rekabeti paralel doğrultudadır!

Değildir. Kelime rekabetinin aşırı yoğun olduğu evden eve nakliyat kelimesinde aranma hacmi oldukça yüksektir. Ancak ticari açıdan bakıldığında bir ürün ya da servis isminin anahtar kelime olduğu durumlarda –örneğin kitap- bu durum farklı şekilde görünmektedir.

Kelime Rekabeti o kelimedeki rekabet oranıdır. Aranma hacmi ise anahtar kelimenin ne kadar çok arandığıdır. Mantıken en çok aranan kelimeler en çok rekabet olan kelimeler olsa da, long tail keywords –uzun kuyruklu anahtar kelimeler- bu teoriyi çürütür.

3-Varsa yoksa Backlink! Backlink ne kadar çoksa o kadar fazla SEO?

Hayır. Backlink ne kadar fazlaysa o kadar fazla sıralama alamazsınız. Backlink sitenizin belirli değişkenleri ile orantılı olarak alınmalıdır. Verimsiz backlink alımı en büyük düşmanınız olmalıdır.

4-Domain uzantısı TR olursa sıralamada yükseliriz.

Asla. Zira domain uzantılarının öncelik verilenleri, hükümet (gov.tr), eğitim kurumları (edu.tr) ve diğer domain uzantılarıdır. .COM.TR uzantısı sadece tescilli markalar için kullanılan ve sadece “Türkiye” aramalarında öncelik sağlayan bir uzantıdır. .COM.TR almak sizi birinci sıraya taşımaz.

5-Sadece registration date (kayıt tarihi) eski olan siteler üst sıraları alır.

Elbette ki bir sitenin yaşlı olması bir etmendir. Ancak sadece domainin kaydının çok eski olması, siteyi en üst sıralara çıkarmaya yetmeyecektir. Zira sadece eski tarihli bir domain alıp, Wordpress kurup, 2 gün sonra ilk sırayı alamadım diye isyan etmek ahmaklıktır.

Bu bir süreçtir, bu sürece etki eden faktörlerden biri domainin kayıt tarihidir ancak tek başına yeterli değildir. Bir sitenin güncelliği, popülaritesi ve aktifliği gibi unsurlar göz önünde bulundurularak sıralamalar yapılır. Bu sayede Google, çalışanla çalışmayını ayırt etmiş olur.

Kullanıcıya en kısa sürede aradığını verme gibi bir gayesi olan Google, her daim yukarıdaki yanlışları yapan siteleri aşağılara atacaktır. 

Etiketler : seo doğru bilinen yanlışlar, seo yanlışları, seo hataları,