Turkcell Blog Ara Turkcell

SEO’da Doğallık Ne Demektir?

Apple Beats'i neden satın alıyor?

İnsanları giderek tembelleştiren Google teknolojileri, doğru bilgiye en hızlı şekilde ulaştırma yolunda giderek büyürken, insanlar bir web site URL’ini anlayıp, ezberleme durumundan uzak bir şekilde arama motorlarını kullanmaktadır.

Özellikle Türkiye’de Google kullanımlarında ilk sıradaki sitelerin devasa bir trafik elde ettiğini biliyoruz. Bunun ancak arama motoru optimizasyonu ile mümkün olduğunu da biliyoruz. Bu sıralama yarışının en önemli etmeni olan doğallık kavramını işleyeceğimiz bu makalemizle, Google’ın nasıl bir düşünce yapısı ile sisteminizi sıralamaya soktuğunu öğreneceksiniz.

Bir program yapısının, robotun insan mantığını tam olarak işleyemediği bilgisi son yüzyılın çeyreğinde yapılan tüm teknolojik gelişmelere rağmen değiştirilememiştir.

Ancak Google botları, algoritması ya da zekâsı ki buna ne isim verirseniz verin, insan davranışlarının sayısal verilere dönüştürülmesini, dönüştürülen bu verilerin puanlanmasını ve bu puanlamaya göre sıralama yapılmasını sağlamaktadır.

Ancak bu şekilde arama motoru optimizasyon uygulamalarında Google, sisteminizi inceler ve puanlama yapar.

Daha da açıklayıcı bir biçimde Google’ın çalışma mantığını kronolojisi ile birlikte yazalım, ardından sıralamada uymanız gereken temel kurallardan bahsedelim.

 • Google, sitenizi baştan sona satır ve sütun olarak inceler.
 • İçeriğinizin kalitesi ve özgünlüğü hususunda araştırma yapar. Google çok büyük bir veri tabanıdır ve web sitenizdeki içeriğin harfiyen ya da kısmen Google veri tabanının daha önce görmüş olması demek, özgünlüğü sağlayamamışsınız demektir.
 • Bu incelemeler sonunda Google, medya dosyalarının kullanımı, içerik kullanımı, zenginlik, kalite ve özgünlük gibi kuramsal ifadeleri sayısal değerler olarak tanımlar.
 • Tüm bu sayısal değerlerin temsil ettiği puan, daha önceki makalelerimizde defalarca vurguladığımız TrustRank kavramıdır. Bu da sektörel olarak ya da kategori tabanlı olarak web sitenizin güvenilirliği ve otoritesi demektir.
 • Milyonlarca sistemi tek bir sorguda sıralamaya sokan Google, Trustrank kavramının algoritmasını o derece derin yapmıştır ki; bu algoritma, paragraf sayısı, harf sayısı, metindeki imlâ hataları gibi tüm kuralları inceleyerek puanlama yapmaktadır.
 • Yukarıdaki maddelerde incelenen değerleri dikkate aldığımızda site dışı SEO’nun ikinci planda tutulması gerektiği kanısına ulaşabiliriz. Zira SEO, içeriden başlayacaktır.
 • Popüler kültür içerisinde gelişen teknolojilerin arasında kendinize bir yer edinmeniz için önce marka olmalı, farklı olmalı ve içerik olarak tamamen özgün olmalısınız. Google’ın vaatlerini yerine getirmesi için, öncelikli olarak sizin popüler bir siteye sahip olmanız gerekmektedir.
 • Bugüne kadar yapılan SEO çalışmalarından çıkarımlarımız, deneyimlerimiz ve Google’ın uyguladığı politikalar gösteriyor ki, sadece dışarıdan link alımı ile ilgilenen Google, artık insan davranışlarını referans olarak kabul etmek üzere bir mantık oluşturmuştur.
 • Örneğin hiç tanımadığınız bir Blogger olan Mehmet Bey, sizin servis, hizmet ya da ürününüz, ya da siteniz hakkında sayfalarca inceleme – tanıtım yazısı yazdıysa, Google bunu doğrudan pozitif olarak uygulamaya koyar. Zira hiç bağlantınızın olmadığını da sayısal verilerle anlayacaktır. IP bloğu, web geçmişi gibi etmenleri sitenize gelen linklerin sizin oluşturduğunuz link olup olmadığını anlamak için kullanan Google, insan davranışlarını bu şekilde denetleyebilmektedir.
 • Tüm bu politikalar ve çalışmalar SEO danışmanları için yeni bir dönem olan doğallık dönemini başlatmıştır. Bir web geliştiricisi Google web sonuçlarını ne kadar manipüle etmek üzere çalışıyorsa, o kadar cezalandırılmalıdır. Ziyaretçinin memnuniyetine dayanarak işlem yapan Google, sayfalarca link almaktan daha ziyade kaliteli içerik üreterek bu içeriklere referans bulmaya yönelik çalışmalara önem vermektedir.

Google doğal davranmadığımızı nasıl anlar?

Cevabı çok basit. Google Analytics. Bir kullanıcının girişi ile birlikte bir session yani oturum başlatan Google, Mouse hareketlerinden tutun da sayfa gezintilerine varana kadar istatistiksel olarak kullanıcı davranışlarını inceler. Bu davranışların doğal olup olmadığını kendi algoritması sayesinde süzerek filtre eder ve ona göre cezai işlem ya da ödül uygulaması yapar.

Doğal olmayan davranışlara somut örnekler vererek makalemizi bitirelim.

 1. Beş altı adet ücretsiz mini blog ya da blog servisi açıp, hemen ilk yazınızı ana siteniz hakkında yazmak, link çöplüğüne çevirmek doğal olmayan davranıştır.
 2. Aynı sunucuda bulunan pek çok farklı siteden aynı siteye link çıkışı yapmak doğal olmayan davranıştır.
 3. Ha*klink ve *arez içerik uygulamalarında bulunmak, doğal olmayan davranıştır.

Bu gibi genel başlıklarda kesinlikle doğal davranmalısınız. Bir insanın yapacağı aktiviteleri elindeki devasa istatistikler sayesinde önceden bilen Google, algoritmalarını bu istatistiklere göre geliştirmektedir.

Etiketler : doğal seo, doğal seo nedir,