Turkcell Blog Ara Turkcell

SEO için Tarayıcı Eklentileri

Apple Beats'i neden satın alıyor?

Eklentiler, tarayıcılar için oldukça kullanışlı olan yazılım modülleridir. Bu parçalar sayesinde pek çok işi kolaylaştırarak zamandan tasarruf edebilmekteyiz.

Firefox SEO Eklentileri ya da Google Chrome SEO Eklentileri, arama motoru optimizasyonu (SEO) işlemlerinde bizlere yardımcı olan eklentilerdir. Firefox tarayıcı dünyasının Wordpress’idir. Dolayısı ile bu derece esnek bir tarayıcı olan Firefox için birkaç eklentiden bahsederek SEO işlerinizi nasıl kolaylaştırabileceğinizi anlatacağız.

SEO eklentilerinin genel amacı bir site için aşağıdaki değerleri okuyabilmek ve tek tek uğraşmadan zamandan tasarruf edebilmektir.

SEO eklentilerinin kolaylaştırdığı şekilde hızlıca edinebildiğimiz değerler aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

 • DMOZ Kaydının Var Olup Olmadığı
 • Pagerank
 • Site Yaşı
 • Bir Siteye Ait Olan İndekslenmiş Sayfa Sayısı
 • Alexa Değeri
 • MOZ Değerleri, Sorgulamaları
 • İmleme Sayıları ve Nitelikleri
 • Sitenin Almış Olduğu Backlinkler ve Backlink Kalite Derecelendirmeleri
 • Çıkan Link Sayısı
 • Gelen Link Sayısı
 • Kırık Link Durumu
 • Nofollow ya da Dofollow Link Takibi
 • Yahoo Dizin Kaydı Ya Da Diğer Dizinlere Kayıt Durumu
 • Anahtar Kelime (Keywords) Analizleri

SEO Eklentileri sayesinde edineceğimiz bilgileri SEO yapılandırmalarımızda kullanırız.

Firefox SEO Eklentileri aşağıdaki şekilde listelenmiştir.

1-SEO For Firefox

Bir siteye giriş yaptığınızda Pagerank değerini, o sitenin backlink sayısını gösterir ve siteye ait domainin kayıt tarihini ve yaş hesaplamasını yapar. Dolayısı ile bu değerleri arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarında ya da rakip analizlerimizde kullanabiliriz.

Vakitten tasarruf ettiren SEO eklentileri sadece bununla sınırlı değildir.

Bir diğer eklenti ise;

2-Search Status for Firefox

Firefox Araç çubuğu üzerinden kullanabildiğimiz bu eklenti sayesinde giriş yaptığımız sitede Whois, Reverse IP çekebiliyoruz. Bilindiği üzere Whois, bir sitenin alan adının kayıt bilgileridir. Reverse IP ise o IP bloğunda hangi siteler ve hangi sistemler barındırdığını gösteren bir işlemdir.

Aynı zamanda keyword density (anahtar kelime yoğunluğu) değerinin hangi keywords (anahtar kelimeler) tipleri için ne derecede oluştuğunu kontrol edebildiğimiz bu eklenti ile robots.txt analizleri de yapabilmekteyiz.

Firefox SEO Eklentileri arasında en çok kullandığımız, belki de en faydalısı olan User Agent Switcher eklentisi için aşağıdaki maddeye göz atalım.

3-User Agent Switcher for Firefox

User Agent kavramını Robots.txt Analizi dokümanımızda açıklamıştık. Bazı web geliştiricileri, sayfa içeriklerini ya da dizin içeriklerini kullanıcılara açmayarak sadece arama motoru botlarına ya da belirli User-Agent’lara açarlar.

Bizim göremediğimiz bu verileri, kendi User-Agent’ınızı değiştirerek görebilmek mümkündür.

Firefox SEO eklentilerinin arasında bizim en şiddetli şekilde tavsiye ettiğimiz bu eşsiz eklentiyi kullanarak pek çok kullanıcı erişimi olmayan veriye erişebilirsiniz. User-Agent’ı değiştirmek için kullandığımız bu Firefox SEO eklentisi sayesinde rakip analizleri daha da kolaylaşmaktadır.

4-Flag Fox for Firefox

İşe yarar Firefox SEO eklentilerinden bir diğer ise bir web sunucusunun lokalizasyonunu sizlere bildiren, gösteren Flag Fox SEO eklentisi ise Google Chrome SEO Eklentileri arasında da yerini alan bir eklentidir. Giriş yaptığınız sitenin sunucusunun nerede bulunduğunu gösterir. Genellikle sunucu analizleri, güvenlik analizleri, hosting soruşturmaları için kullanılır ve barındırma problemleri çözümü için hosting tercihi yapacak bireylerin tercihlerini belirlemesinde yaptığı araştırmaları kapsar.

Son olarak en yaygın şekilde kullanılan Firefox SEO Eklentileri arasında zirvedeki eklentimiz;

5-Firebug

Tüm alanlarla ilgili olarak ihtiyacınız olan tüm SEO eklentileri arasından 4 adedini belirledik. Son eksiğimiz olan Firebug SEO eklentisi, bir sayfanın kaynak kodlarını incelemenize, düzeltmenize, kontrol etmenize, analiz edebilmenize olanak sağlar.

Genellikle kod yapısı için kullanılan Firebug, çevrim içi olarak önünüzdeki sayfanın istediğiniz şekilde kodları ile oynayarak lokal şekilde görünmesini istediğiniz şekle çevirebilmenize ve denemeler yapabilmenize imkân tanır.

Tüm SEO uzmanlarının Firefox tarayıcısında bulunması ve aktif olarak kullanması gereken 5 adet Firefox SEO eklentisini sizler için inceledik. Yüzlerce eklenti arasından seçilen bu 5 adet eklenti, neredeyse tüm eklentilerin fonksiyonlarına sahip olan eklentilerdir.

Dolayısı ile kullanımı ile sizlere bir çok kolaylık sağlayacak, web servislerine tek tek girip sorgu yapmak yerine sorguladığınız, analiz ettiğiniz sistemlere giriş yapmanız yeterli olacaktır.

SEO için Tarayıcı Eklentileri arasına, Google Chrome ve diğer tarayıcılar için ayrılan eklentiler de eklenebilmektedir. 

Etiketler : seo için eklentiler, firefox seo eklentileri, chrome seo eklentileri, firebug,