Turkcell Blog Ara Turkcell

Resimler / Çoklu Ortam Dosyaları ve SEO

Apple Beats'i neden satın alıyor?

Google Görseller, Yandex Görseller gibi arama motorlarının etkin olduğu görsel sonuçlardan sitenize düşen payı arttırabilmek amacı ile yapmak zorunda olduğunuz SEO çalışmalarından biri olan çoklu ortam dosyaları SEO çalışmaları, görsel dünyası içerisinden ziyaretçileri sitemize yönlendirmemiz için gerekli olan çalışmaların bütünüdür.

Sitenizde görsel içerikleri arama motoru optimizasyonu için yapılandırırken, arama motoru sonuçlarında daha kolay sıralama alabilmeleri için alt etiketi gibi tanımlarının tamamının doldurulması ve resim dosyasının içerisinde Photoshop gibi görsel düzenleme araçları kullanılarak Exify bilgisi olarak kendi istediğimiz bilgileri girmeliyiz.

Herhangi bir içeriğin içerisinde her 250 kelime için bir adet görsel bulunması gereklidir. Kullanıcıların sadece 5 saniye baktığında, ilk baktıkları şeyler olan görseller ve kalın, italik gibi göze çarpan içeriklerin dikkat çekici olmalıdır. Kullanıcılar araştırmalarımıza göre bir içeriğe sadece 5 saniye bakmaktadır. 5 saniye içerisinde kullanıcının ilgisini çeken herhangi bir şey görülmezse, kullanıcıların büyük bir çoğunluğu o içeriğe bakmaz.

Video dosyaları, ses dosyaları ya da imaj dosyaları gibi görsel SEO unsuru pek çok dosya formatı, kullanıcıların dikkatini çekebilecek şekilde optimize edilmeli, düzenlenmelidir. Dosya isimleri “lghklrwe43asd2134ads.pdf” şeklinde değil de; “görsel-seo.PDF” şeklinde düzenlenmelidir.

Kullanıcıların hoşuna gidecek ve ziyaretçilerinizin tepki verecek olduğu her şey, Google’ın hoşuna gider. Kullanıcı ve Google arasındaki fark, Google, kullanıcılar gibi tepki vermeyecektir. Google kullanıcıların bir içerikte etkinliğini ölçerken davranışsal istatistikleri dikkate alır. Eğer kullanıcının içeriği sevdiğini anlarsa, sizi ödüllendirir.

Etiketler : resim SEO, dosya seo, resim optimizasyon,