Turkcell Blog Ara Turkcell

PHP SEO Yapımı

Apple Beats'i neden satın alıyor?

Bir web sistemine arama motoru optimizasyonu (SEO) yaparken, o sitenin diline bakılmaz. Ancak o sistemin yazıldığı dilin, örneğin, .php* ya da .asp* ya da .aspx* gibi bazı küçük avantajları olduğunu söylemek yanlış olmaz.

En hızlı, en spesifik fonksiyonların dahi rahatça çalışabildiği rahat dillerden biri olan PHP ile arama motoru optimizasyonu ilişkisi bugünkü makalemizin konusu olacaktır.

Genellikle Linux sunucularda kullanıldığını gördüğümüz PHP, MySQL ikilisinin arama motoru optimizasyonu (SEO) açısından getirileri aşağıdaki şekilde sunulabilir.

  • Link yapısını post Query yerine get Query şeklinde oluşturabileceğiniz PHP, aynı zamanda SEO dostu linkler oluşturabileceğiniz bir dildir.
  • Sayfalar arası etkileşim ve site içi SEO çalışmalarında sıkça bahsettiğimiz title yapısı, meta description ve meta keywords yapıları gibi yapıları dinamik olarak bir değişkene bağlayabileceğimiz PHP ile kodlayacağımız yönetim paneli üzerinden, oluşturacağımız tüm sayfalar için ayrı ayrı desc ve keyword yapısı, title ya da heading yapısı düzenleyebiliriz. Bu da SEO için ayrı avantajlarından biridir. Her dil için bir avantajdır.
  • Daha önceki sıkıştırma konularımızda bahsettiğimiz CSS sıkıştırma ya da HTML sıkıştırma gibi işlemleri PHP’de çok basit kodlar ile saniyeler içerisinde yapabilmekteyiz. Bunu yaparken yoğun kod bloklarına asla gerek duymamaktayız. Bu da PHP’nin arama motoru optimizasyonu işlemleri yaparken bize zaman kazandırmasına olanak sağlar.
  • PHP’de yoğun kod bloklarının kullanılması, sitedeki sorgu sayısına paralel olarak site hızını yavaşlatacaktır. Bu durum da bir SEO uzmanının 1 numaralı düşmanı olmaya yeter de artar.
  • PHP’de arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarında, statik URL tipi tercih edilmeli ve ona göre kodlamalar yapılmalıdır. Uzantılar sizlere daha önceki yazılarımızda verdiğimiz ipucunda olduğu gibi “.anahtarkelime*” şeklinde olabilir.

Şayet sisteminizin kodlamasını siz yapmıyorsanız ve bir web tasarım ve yazılımcısı ya da web tasarım firması ile anlaştıysanız, bu yapının gerekliliğini ona anlatmanız gerekmektedir. Zira SEO, tasarımdan ve içeriden başlar. Önce açılmış, iki üç yıl sabit çevrim içi kalarak trafik alamamış, çöp site olmuş bir siteye SEO ihtiyacını iki sene sonra anlamak mantıklı olmayacaktır. PHP ile kodlanan sitenizin açılışından itibaren PHP SEO kavramını  iyi derecede kavramalı ve ona göre arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmaları yapmalısınız.

Etiketler : php seo, php seo nasıl yapılır,