Turkcell Blog Ara Turkcell

Google Analytics

Apple Beats'i neden satın alıyor?

Google Analytics Google’ın web geliştiricilerin sahibi oldukları sitelerin istatistiki verilerini görebilmelerine, takip etmelerine ve bu istatistiki verilerin ışığında aksiyon alabilmelerine olanak tanıyan bir Google servisidir.

Tüm istatistiki verileri web geliştiricinin isteği doğrultusunda hazırlayan Analytics servisi ile bir siteye giriş yapan kullanıcı sayısı, kullanıcıların genellikle dolaştığı sayfalar, tekil hit verisi, çoğul hit verisi, sadık ziyaretçi oranları, hangi aramalarda çıktığınız gibi arama verileri, günlük, haftalık ya da aylık olarak sitenize Google’dan gönderilen kullanıcı sayısı gibi pek çok veriyi kontrol edebilmeniz mümkündür.

Google Analytics için söylenebilecek 4 temel özet ilke ve kavram aşağıdaki gibidir.

  • İlk olarak http://www.google.com/analytics/ adresine giriş yapınız.
  • Analytics üzerinden, hangi yazıya ve içeriğe ne kadar hit geldi, ne kadar sitede dolaşıldı ve gelen ziyaretçinin eğilimleri nelerdir gibi tüm sorular yanıtlanmaktadır.
  • Giriş yapmış olduğunuz portal servisi, siteye eklenen bir JS kodundan oluşmaktadır. Bu kod her site için ayrı ayrı üretilmektedir.
  • Tracker Code – İzleme kodu giriş yaptığınız bu portal üzerinden alınmaktadır.

Film siteleri, video sistemleri ya da haber sistemleri gibi pek çok sistem Google analytics’i etkin bir şekilde kullanmanın nimeti olan ziyaretçi trafiğini elde ederek bu işten gelir elde edebilmektedir.

Bu sistemlerin, Google Analytics gibi istatistiki verileri bize sağlayan bir servis ile nasıl gelir elde ettiğini açıklayalım.

  • İlk olarak film sitesi seçelim ve örnek sitemiz olsun.
  • Örneğimiz: filmsitemiz.com olsun.
  • Bir film sitesinde öncelikli olarak yükselmesinde temel etken o filmlerin izlenme süreleridir.
  • İzlenme sürelerine istinaden yukarı sayfalarda yerini alan sitemiz, ileride reklam gelirlerinden iyi derecede kâr elde etmektedir.

Yukarıdaki maddelerde özetlenen bir videonun, -film olarak- ortalama 2.5 saat olduğu düşünüldüğünde, bunun arama motoru açısından ne derece önemli olduğu gözler önüne serilmektedir. Ziyaretçinin siteye kalıcı olarak gelmesi, ziyaretçi bağlılığı da sayfa değerini inanılmaz derecede arttıran bir diğer ölçüdür.

Analytics tüm istatistiklerin kaydının tutulduğu, sonrasında ise akıllıca kodlanan bir sistem sayesinde bunların sizler tarafından kategori kategori görüntülenmesini sağlayan bir sistemdir. Dil bilgisi, ülke bilgisi, tarayıcı ve sitede kalma süresi gibi veriler sizler için oldukça önemli olduğundan Analytics kullanımı şiddetle tavsiye edilmektedir.

Google Analytics ve Google Adsense hesaplarınızı aynı zamanda etkin bir biçimde kolay bir şekilde kullanabilmek adına birleştirebilirsiniz.

Bu sayede sitenizin reklam gelirlerini, hangi ülke, hangi şehir, hangi dil, hangi tarayıcı ve hangi kullanıcı tiplerinden elde ettiğinin çıkarımlarını yapıp onlara yönelik daha da gelir arttırmak maksatlı olarak kullanıcıya yönelik çalışmalar yapabilirsiniz.

Etiketler : google analytics, google analytics nedir, google analytics ayarları,