Turkcell Blog Ara Turkcell

En Güncel SEO Teknikleri

Apple Beats'i neden satın alıyor?

En güncel SEO Teknikleri konusunda kullanıcıların girdiği arayışı bitirmek amacı ile yazılan bu makalemiz Mekjoy SEO uzmanları tarafından hazırlanmıştır.

Arama Motoru Optimizasyonu yapan SEO danışmanları, SEO uzmanları da farkındadır ki Google dalgalanmaları inanılmaz bir değişim furyası yarattı. Bu değişim furyasında güncel SEO Teknikleri kavramı ortaya çıktı zira radikal güncel SEO teknikleri değişiklikleri meydana geldi.

Google her geçen gün bir yenisini eklediği teknolojileri ile beraber gelişen algoritmalarına, sosyal medya, görsel çoklu ortam dosyaları ve haritalar gibi pek çok parametreyi bir kriter olarak yerleştirmiştir.

Dolayısıyla bu gelişmelerin neticesinde SEO teknikleri değişerek güncel SEO teknikleri haline dönüşmüştür. Makalemizde En güncel SEO Teknikleri ile ilgili olarak bilgilendirmeler yapacağız.

1.Mobil SEO Tekniği

Mobil SEO ile mobil kullanıcıların sitenize odaklanması ve bu odaklanma neticesinde ortaya çıkan yoğun trafiğin arama motoru optimizasyonu (SEO) için endeks oluşturması, alışılageldik bir durum haline gelecektir. Yakın gelecekte Mobil SEO için inanılmaz bir rekabet oluşacaktır. Nitekim mobil SEO teknikleri ile ilgili olarak Mekjoy SEO Ekibi’ne danışabilirsiniz.

2.Uzun İçerik SEO Tekniği

Uzun ve karmaşık içeriklerin varlığı, ziyaretçinin sayfada kalarak kaliteli içeriği okuyarak faydalanması içindir. Google bunu bilmekte ve bir parametre olarak kabul etmektedir. Sıralamalarda kullanıcıların arama yapılan konularda en çok hangi sitelerden faydalandığı Google için değişmez bir ölçüttür.

Google, en güncel SEO tekniklerinden biri olan uzun içerik tekniğini, son güncelleme ile bizlere fark ettirmiştir. Uzun ve yararlı yazıların, kullanıcı oturum süresini uzattığını fark ettiren Google, herhangi bir konuda yapılan arama sonuçlarında en uzun ve faydalı içeriğe sahip olan siteleri yukarılara taşımaktadır.

3.Yer İmleme Kurallarına Uyarak Sıralama Tekniği

Yer imleme kuralları, Google’ın yerel aramayı yaygınlaştırarak arama sonuçlarında daha faydalı ve daha işe yarar sonuçlar elde edilmesine ilişkin geliştirdiği yeni bir arama tekniğidir. Örnek olarak Google’da “organizasyon” ile ilgili bir araştırma yaptığınızda, bulduğunuz sonuçların büyük çoğunluğu size yer olarak en yakın firmaların listelendiğini görürsünüz.

Yer işaretlerini kullanarak SEO uygulamalarında en güncel SEO tekniklerinden birinden faydalanmak için olabildiğince fazla sitede şirket kayıtları ve iletişim bilgileri bulundurmamız gerekmektedir.

4.Sosyal Uygulamalar SEO Teknikleri

Sosyal medya platformlarından, StumbleUpon, Dribble, LinkedIN, Facebook, Twitter gibi büyük platformlar vasıtası ile ikinci maddede verdiğimiz içerikleri, metinleri, görsel çoklu ortam dosyalarını paylaşmak, bizlere yeni trafik kaynakları yaratır. Marka Bilinirliği hususunda etkin bir yere sahip olan Sosyal Uygulamalar, arama motoru optimizasyonu (SEO) teknikleri için önemli bir yere sahiptir.

5.Google Gibi Düşünme Tekniği

Geçmişten günümüze uygulanan bir teknik olmasına karşın herkes becerememektedir. Google’ın arama sonuçları, insanların cevaplamak istedikleri soruların yanıtlarıdır. İnsanların bu yanıtlara ulaşırken ne gibi aramalar yaptığını bilmeniz gerekmektedir. Örneğin bir programın trial versiyonunu arayan kullanıcı aşağıdaki şekilde bir anahtar kelime ile arama yapar;

“X trial versiyon”

Tabii ki bu arama tipleri ve SEO kombinasyonları değişir. Ancak örnek olması açısından yazmış ve bilgilendirmiş olduk.

6.Otorite Tekniği

Bir sektörde herhangi bir anahtar kelimede yarışıyor ve o sektör ile ilgili ticari ürünlerin satışını gerçekleştiriyor olduğunuzu varsayalım.

Varsayılan parametreler aşağıda matris şeklinde sunulmuştur.

[ Evcil Hayvan – Pet Satışı – Yaptığımız iş ]

[ boo köpek fiyatı – rekabet ettiğimiz anahtar kelime ]

Bir internet sitesinin boo köpek fiyatı kelimesinde yükselebilmesi ve ilk sırayı alabilmesi için, Boo köpekleri ile ilgili olarak bütün bilgiye sahip olması ve kullanıcılarla paylaşması yeterli olmaktadır. Bu yüzden bazı kullanıcılardan aşağıdaki tarzda sorular duyabilmekteyiz;

“Her türlü link kasıyorum, ancak rakibimin sitesi benim sitemden daha kötü. Tasarım olarak da fonksiyon açısından da. Yine de benden önde. Sebebi nedir?“

Bunun sebebi otoritedir.

Bir film sitesi düşünelim. Sadece film yayını yapıyor ve bu filmleri otomatik olarak botlarla çektirmektedir.

Ancak rakibi olan RakipSite.COM adresi, filmler ile ilgili galalara katılarak film eleştirmenlerini kadrosunda bulunduruyor, fragman yayınlarından tutun da gelecek filmlere varana kadar inanılmaz bir kalitede içerik yayını yapıyor.

Dolayısı ile Google’ın ilk bahsettiğimiz film sitesini ilk sıraya çıkarması ne derece mantıklıdır? Aranan hususta en kaliteli içeriğe sahip olmak, sıralama açısından en önemli unsurlardan biridir.

Etiketler : en güncel SEO teknikleri, SEO teknikleri, güncel SEO,