Turkcell Blog Ara Turkcell

DMOZ için Püf Noktaları

Apple Beats'i neden satın alıyor?

DMOZ, Yahoo ile birlikte arama motoru optimizasyonunda etkiye sahip en büyük dizinlerdir. Bu dizinler Google’ın bakış açısı ile otoriter dizinler olduğu için bu tarzdaki dizinlerde linkimizin, açıklama ve sistem URL’imizin bulunması bizim için büyük önem arz eder.

Ana sayfaları en büyük Pagerank, Trustrank ve diğer kavramların en yüksek değerleri ile değerlendirilmesini sağlar. Alt sayfaları da aynı değerleri teşkil etmektedir.

DMOZ.ORG adresindeki dizin sisteminde yer alabilmek, günümüzde çoğu web geliştiricisi ya da SEO danışmanı tarafından şu şekilde algılanmaktadır;

“Zor, tanıdık olması gerekiyor.”

Aslında durum bu şekilde işlememektedir, ekleme yaparken sadece SEO amaçlı olarak eklemeler gerçekleştirildiği için bu kanı ortaya çıkmıştır. DMOZ’a gerekli kriterlere göre ekleme gerçekleştirirken unutulmamalıdır;

“Çoğu toplist ve dizin sitesi, DMOZ’dan otomatik botlar vasıtası ile verileri çekmektedir. Bu sayede DMOZ’a eklendiğinizde, dünya üzerinde pek çok dizine otomatik olarak eklenmiş olursunuz.”

Kriterlere uymadığınız takdirde sitenizin dizine eklenmesini beklemeyiniz.

İşte o kriterler;

  • Doğru kategori. Öncelik doğru kategoriyi bulmaktır. Siteniz kitap tanıtımı ile ilgili ise o kategoriyi bulmalısınız. Doğru kategoride site eklemesi yapmazsanız çalışmalarınız boşa olacaktır.
  • Başvurduğunuz kategoride içeriği aynı olan sistemler bulunmalıdır.
  • Kategorinizi bulabilmeniz için dizinde anahtar kelimenizi aratın. Yoğunluklu olarak hangi kategorideki siteler listeleniyorsa o kategoriye ekleme yapınız.
  • Suggest URL seçeneği ile formu açınız.
  • Site adı, anahtar kelime, açıklama gibi kısımları uygun bir şekilde doldurunuz. Ancak tamamen Google botlarına özel bir ekleme yaparsanız, doğal olmazsanız DMOZ.ORG editörleri sitenizi fark edecek ve bir daha kabul etmemek üzere başvurusunu reddedecektir.
  • Daha önce başvurusu kabul eden ve aynı içeriğe sahip olduğunuzu düşündüğünüz siteleri inceleyiniz. Nasıl eklendiklerini, anahtar kelime kullanım oranlarını ve açıklamalarını inceleyiniz.
  • Resim seçimlerinde de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Etiketler : dmoz kayıt, dmoz püf noktaları,