Turkcell Blog Ara Turkcell

Content Delivery Network – İçerik Dağıtım Ağı Nedir?

Apple Beats'i neden satın alıyor?

Bir web sisteminin yüklenme sürelerinin çok uzun olduğunda neler olduğunu daha önceki makalelerimizde anlatmıştık. Yine de hatırlamakta fayda var.

  • Web sitesi yavaş ise;
    • Giren kullanıcı beklemez, çıkar.
    • Çıkan kullanıcı Google’dan geliyorsa, Google bunun takibatını yaparak sıralamanızı düşürür.

Bu iki durum da bizim aleyhimize olan durumlardır. Dolayısı ile ilk önce internet sitemizin sistemini hızlandırmayı denemeli, olmazsa dosyaları, tema dosyalarını hatta kodlama yapılarını sıkıştırmalı yine ağır bir çalışma varsa sunucu güncellemeleri ya da değişikliklerini yapmalıyız.

Ancak, sunucu değiştirsek bile içerik olarak çok ağır derecede tema, resim, müzik ya da video gibi hizmetler veriyor isek, sunucunun bunu karşılaması bazen mümkün olmamaktadır. Bu gibi durumlarda içerik dağıtım ağı servisleri adı verilen CDN’ler yardımımıza koşar.

Sayfa yüklenme sürelerini ve sitemize erişim hızını da arttıran Content Delivery Network, sunucu tabanlı arama motoru optimizasyonu işlemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Cloud sunucuların çalışma mantığı da işlemleri daha hızlı hale getirmektir. Dünya üzerinde pek çok sunucu içerisinde aynı verilerin bulunduğunu düşünelim. Kullanıcı bir sunucudan geç yanıt alıyorsa sistem ona diğer sunuculardan istediği yanıtı verecektir.

Bu sistemler sayesinde internet sitemizin açılış süresi, yüklenme süresi ve dosyaların tekrar tekrar her oturumda yüklenme süresi en aza indirgenebilmektedir.

Content Delivery Network ile ilgili tekniğe fazla girmeden anlatılan tüm konular Mekjoy SEO hizmetleri tarafından tamamen kullanıcı yararına kullanılması amacı ile yazılmıştır.

Kaynak gösterilebilir ya da kaynak gösterilmeksizin kullanılabilir.

Etiketler : CDN nedir, içerik dağıtım ağı nedir,