Turkcell Blog Ara Turkcell

Anti SEO Çalışmalarına Önlem Almak

Apple Beats'i neden satın alıyor?

Anti SEO çalışmaları, arama motoru optimizasyonu (SEO) sıralama çalışmalarında, rakipleriniz tarafından yapılan ya da rakiplerimize yapacağımız zararlı SEO saldırı yöntemlerinin tamamına verilen isimdir.

Bir SEO çalışması sırasında aynı kelimelerde yarıştığımız rakiplerimizin, black hat SEO yöntemleri ile Anti SEO uygulamaları yaparak, arama motoru optimizasyonu çalışmalarımızı baltalama amacıdır.

Sitemizi sıralamalardan düşürene kadar bu çalışmalar devam eder.

Anti SEO çalışmalarından başı ağrıyan pek çok SEO Uzmanı, Mekjoy SEO ekibine bu hususla ilgili sorular yöneltmektedir. Anti SEO çalışmalarına karşı savunma mekanizması nasıl olmalıdır, anti SEO çalışmalarına nasıl önlem alabiliriz gibi sorulara toplu olarak bir cevap niteliği taşıyan bu makalemizi dikkatle okuyunuz.

Anti SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Anti SEO çalışmalarına karşı önlem olarak anlattığımız bu yöntemleri etik ve yasal olmaması sebebi ile lütfen uygulamayınız.

Anti SEO çalışmaları, aşağıdaki şekillerde yapılabilir.

1-DDOS Saldırıları

Denial Of Service saldırıları, DOS saldırıları olarak da bilinir. DOS saldırıları, sistemleri trafiğe boğarak, sistemin veya sunucunun yanıt veremez hale gelmesini sağlamaya çalışır. Bunu yaptığı süre boyunca botlar ve kullanıcılar sunucuya bağlanamaz. Sunucunun kullanılamaz hale gelmesinden sonra sitenin açılışına kadar geçen sürede sisteminiz Google sonuçlarından bile silinebilir.

2-P**no ya da Adult olarak Nitelendirdiğimiz Sitelerden Yoğun Link Çıkışı

Web Sisteminize karşı anti SEO çalışması yapan kullanıcılar, p**** ya da adult olarak nitelendirdiğimiz sitelerden sizin sitenize karşı link çıkışı yaparlar. Google’ın yasakladığı tüm prensipleri sizin sisteminiz için uygularlar. Google sizi ya SPAM filtrelerinden birine sokar ya da arama sonuçları sıralamanızı düşürür.

Anti SEO Çalışmalarını Nasıl Tespit Edebiliriz?

Eğer sitenizin anti SEO çalışmasına bağlı olarak anlık ve hızlı bir düşüş yaşadığını düşünüyorsanız; incelemeniz gerekenler aşağıdaki gibidir.

  • Anchor Textleriniz
  • Gelen Linkler
  • Bilgisayarınızda Son Kabul Ettiğiniz veya Açtığınız Dosyalar

Anchor text’ler yani linklerin yazı dayanakları, p*rn ya da diğer yasak içerik şeklindeki içeriklere aitse, bir Anti SEO çalışmasına maruz bırakılmışsınız demektir. Gelen linkleri kontrol ederek hangi site veya sistemlerden link çıkışı yapıldığını kontrol edebilir ve Google link reddetme servisini kullanarak gelen bu linkleri reddedebilirsiniz.

Bilgisayarınız üzerinde keylogger ya da RAT (Remote Admin Tool) gibi zararlı yazılımlar çalışıyorsa, kendi kendinize sitenizi baltalamış olabilirsiniz. Bu tarz dosyalar tuş olarak bastığınız her harfi, sayıyı ve alfa karakteri saldırgan kişiye gönderir. Böylece tüm şifreleriniz ve bilgileriniz zararlı kimselerin eline geçer.

Anti SEO çalışmalarına karşı ne yapabiliriz?

Rakibiniz anti SEO çalışması yapıyor ise yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir.

Blog Backlink ya da Profil Backlink alınarak Anti SEO işlemlerine maruz bırakıldı iseniz;

Daha önceki Anti SEO yazımızda bahsettiğimiz adımları uygulayınız.

Hac*link çalışmalarına maruz bırakıldıysanız;

Hac*link çıkışı yapılan tüm sitelerle iletişime geçip linkleri kaldırtınız. Sunucu sahibinden IP bilgilerini isteyiniz.

Bilişim Güvenliği Derneği ya da ilgili savcılıklara müracaat ederek yapabileceklerinizi öğrenebilir ve yasal süreci başlatabilirsiniz.

Bir Anti SEO çalışmasına maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, Mekjoy SEO ekibi ile iletişime geçebilir ve derhal bu çalışmalara karşı iyileştirme ve onarım çalışmaları başlatabilirsiniz.

Etiketler : anti seo, black hat seo, anti SEO\'dan korunmak, anti seo önlemi,